שעון נוכחות בעבודה

ראשי » שעון נוכחות בעבודה
שעון נוכחות

שעון נוכחות

כל עובד מכיר היטב את החשיבות של שעון נוכחות. זהו האמצעי היחיד העומד לרשותו של העובד בבואו לבצע מעקב אחר שעות, או להתנהל מול מחלקת השכר.

מעבר לכך, השעון הוא בעל חשיבות גדולה גם עבור המנהלים: מאז שנכנסו לתוקפם התיקונים לחוק הגנת השכר, הוכחת היעדרות של עובד מוטלת על כתפו של המעביד, ולא על העובד בעצמו. במילים אחרות, מעסיק המעוניין להוכיח, כי עובד נעדר מהשעות המופיעות בהסכם ההעסקה שלו צריך להראות הוכחה חותכת. הוכחה זו אפשרית בזכות שעון נוכחות במקום העבודה.

מה משותף לכל השעונים?

יש היצע רחב מאוד של התקנים ושעונים המציעים מעקב אחר שעות העבודה. מעניין לבחון את המאפיינים המשותפים לכל ההתקנים הללו, כמו גם את ההבדלים. בראש ובראשונה, אפשר לציין כי המשותף לכל השעונים הוא היכולת לאסוף נתונים, ולהעבירם בצורה אחידה ומשותפת. הנתונים מגיעים אל מחלקת השכר של העסק, ומשמשים לצורך בניית תלוש המשכורת של העובדים. לא משנה באיזה שעון או התקן מדובר, פונקציה זו היא בסיסית למדי.

שנית, רוב השעונים מאפשרים החתמה של כרטיס פעם אחת ביום לפחות. יש שעונים המאפשרים החתמה מרובעת, ושעונים המסמנים חריגות מהשגרה, אך כל בעל עסק יכול לבחור את השעון המתאים לצרכיו להיקף העבודה.

הבדלים בין שעונים

עיקר ההבדלים בין השעונים בא לידי ביטוי במאפיינים שלהם. באופן כללי, המאפיינים של שעון נוכחות יקבעו את אופי הפעולה ואת האמינות שלו. להלן רשימה חלקית של תכונות מתקדמות אותן ניתן למצוא בשעונים מודרניים:

  • כיוון אוטומטי לשעון קיץ וחורף
  • סוללת גיבוי למקרה של הפסקת חשמל
  • מנגנון עדכון סוף חודש, לרבות תאריך 29 בפברואר
  • תצוגה דיגיטלית גדולה
  • תפריט נוח וממשק בעברית
  • בדיקה ואישור של מכון התקנים הישראלי
  • אפשרות בחירה בין סוגי חישוב שעות חודשיים: סך כל השעות בימי חול, סך כל השעות בימי שבת וסך כל שעות העבודה החודשיות המשותפות

עיצוב והתקנת שעון נוכחות בעבודה

כדאי לחשוב על המיקום של שעון נוכחות בעבודה כבר בשלבים הראשונים של העיצוב. במידה ומדובר על מעבר למשרדים חדשים, יש למקם את השעון קרוב ככל האפשר אל הכניסה. האינטרס המשותף לעובדים ולמנהלים צריך להיות הדפסה יומית של השעון. ככל שהשעון נמצא במקום מרכזי יותר, כך אפשר יהיה להבטיח את איסוף המידע והשעות לרווחתם של כל הצדדים. לעומת זאת, במשרדים קיימים נדרשת אינטגרציה מלאה של השעון עם אופי הפעילות בעסק. אפשר למקם את השעון באיזור קבלת הקהל, ליד המשרדים או באיזור החנייה.

לסיכום, מעקב אחר שעות העבודה מהווה חלק בלתי נפרד ממקומות עבודה מודרניים. מאפייני השעון עולים בקנה אחד עם דרישות החוק ותקנות הגנת השכר. השעון משמעותי עבור העובדים והמנהלים, קל להשתמש בו, ואפשר לבחור בין התקנים רבים ונוחים לתפעול.

2018-08-13T07:33:34+00:00

Leave A Comment